ORIZI Group menilai 32 subkategori kecantikan, penjagaan diri dan makanan berfungsi untuk Malaysia berdasarkan enam ukuran berwajaran, daripada permintaan carian Google hingga sejauh mana mudah sesebuah jenama baharu menghasilkannya. Inilah 20 teratas, angka di sebalik setiap markah dan kaedahnya, supaya kerja kami boleh disemak.

Pendedahan: Artikel ini diterbitkan oleh ORIZI Group dan mungkin merujuk kepada pengalaman pembuatan, perkhidmatan dan keupayaan kami sendiri. Dakwaan fakta luaran disokong oleh sumber yang dipetik. Dua daripada enam ukuran pemarkahan — kebolehlaksanaan pembuatan dan daya tarikan kepada pemilik jenama — ialah penilaian ORIZI Group sendiri.
Perkara Utama
- Daripada 32 subkategori yang dinilai pada 9 Oktober 2026, 20 teratas mendapat antara 88 hingga 69 mata; 12 ialah kosmetik dan penjagaan diri, 8 ialah format makanan dan minuman.
- Bukti jualan platform membawa 25% daripada markah; permintaan carian, momentum, persaingan, kebolehlaksanaan dan daya tarikan kepada pemilik jenama masing-masing membawa 15%.
- Persaingan tidak membezakan pendahulu: purata ruang persaingan bagi 20 teratas ialah 2.95 daripada 5 berbanding 2.92 bagi 12 yang lain. Yang membezakan ialah daya tarikan kepada pemilik jenama (4.15 berbanding 2.83) dan kepanasan platform (4.25 berbanding 3.08).
- Carian elektrolit meningkat 553.8% tahun ke tahun, kenaikan terbesar antara 43 kluster kata kunci yang diukur, dan 33.8% antara dua separuh tahun.
- Perfume mempunyai kos setiap klik tertinggi bagi bahagian atas halaman antara 43 kluster, iaitu RM11.55, jadi carian berbayar untuk perfume lebih mahal berbanding mana-mana kluster lain yang diukur.
Apa Itu Indeks Trend ORIZI?
Indeks Trend Kecantikan & Kesihatan Malaysia ORIZI ialah markah peluang 0–100 bagi subkategori produk, yang dibina oleh ORIZI Group daripada data carian Google Malaysia, bukti jualan pasaran dalam talian dan kebolehlaksanaan pembuatan. Subkategori ialah lorong produk yang boleh dilancarkan oleh sesebuah jenama sebagai satu rangkaian, seperti perfume dalam bentuk pen 10 ml, eau de parfum 30 ml dan body mist. Malaysia diutamakan, dengan bukti platform Asia Tenggara dan global sebagai sokongan.
Bagaimana Indeks Ini Dinilai?
| Ukuran | Apa yang diukur | Bukti utama | Wajaran |
|---|---|---|---|
| D — Permintaan carian | Saiz minat carian Google di Malaysia | Keyword Planner, Malaysia, Julai 2025 hingga Jun 2026 | 15% |
| M — Momentum | Sama ada minat sedang meningkat | Perubahan tahun ke tahun dan separuh ke separuh tahun Keyword Planner; angka pertumbuhan yang diterbitkan | 15% |
| P — Kepanasan platform | Bukti jualan sebenar | Anggaran analitik TikTok Shop, senarai Shopee dan Lazada, Amazon, Olive Young dan platform China | 25% |
| C — Ruang persaingan | 5 = pasaran berpecah-pecah; 1 = dikuasai jenama besar atau import harga rendah | Penumpuan jenama dalam senarai jualan dan carian | 15% |
| F — Kebolehlaksanaan | Sejauh mana mudah lorong itu dihasilkan | Bilangan formula sedia ada, syarikat pengeluar, halangan kawal selia seperti ujian SPF | 15% |
| B — Daya tarikan pemilik jenama | Sama ada pemilik jenama baharu terus memasuki lorong itu | Margin, pembelian semula dan kesesuaian untuk larian perintis kecil, dinilai oleh ORIZI Group | 15% |
Setiap ukuran dinilai dari 1 hingga 5. Jumlahnya ialah 20 × (0.25 × P + 0.15 × (D + M + C + F + B)), jadi subkategori yang mendapat 5 bagi semua ukuran mencapai 100. Kami mengira semula kesemua 32 jumlah daripada enam submarkah masing-masing, dan setiap satu sepadan dengan formula tersebut.
Angka carian datang daripada tangkapan Google Keyword Planner bagi kira-kira 154,000 kata kunci Malaysia yang diambil pada 18 Julai 2026 (purata carian bulanan, Julai 2025 hingga Jun 2026). Daripada jumlah ini, 110,836 kata kunci dimasukkan ke dalam 43 kluster produk. Tahun ke tahun (YoY) ialah perubahan tahun ke tahun Keyword Planner yang dipuratakan merentas kata kunci dalam sesuatu kluster, berwajaran mengikut volum; H2 vs H1 membandingkan carian Januari–Jun 2026 dengan Julai–Disember 2025.
Kategori Kecantikan dan Kesihatan Mana yang Mendapat Markah Tertinggi untuk 2027?
| # | Subkategori | Markah /100 | D | M | P | C | F | B | Carian/bulan* | H2 vs H1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Perfume (pen 10 ml, EDP 30 ml, extrait, body mist) | 88 | 5 | 3 | 5 | 3 | 5 | 5 | 795,350 | −3.1% |
| 2 | Pencerah kulit badan (sabun glutation, serum badan, set losyen) | 85 | 4 | 4 | 5 | 3 | 5 | 4 | 226,180 | +1.9% |
| 3 | Penjagaan kulit glass skin PDRN dan kolagen (sleeping mask, balm, krim jeli) | 85 | 3 | 5 | 5 | 3 | 4 | 5 | 136,290 | +17.9% |
| 4 | Pelembap dan gel sawar kulit (seramid, centella) | 83 | 5 | 5 | 4 | 2 | 5 | 4 | 197,480 | +15.5% |
| 5 | Shake protein dan pengganti hidangan | 83 | 5 | 4 | 4 | 3 | 5 | 4 | 218,420 | +7.0% |
| 6 | Pelindung matahari (serum, berwarna, stik, SPF pencerah) | 82 | 5 | 3 | 5 | 2 | 4 | 5 | 237,280 | +3.5% |
| 7 | Serum pencerah (niasinamida, alfa arbutin, asid traneksamik) | 82 | 4 | 3 | 5 | 2 | 5 | 5 | 134,840 | +5.2% |
| 8 | Pencuci muka (whipped, asid amino, salisilik) | 80 | 5 | 4 | 4 | 2 | 5 | 4 | 206,540 | +7.4% |
| 9 | Penjagaan rambut gugur dan kulit kepala (syampu, tonik rambut, minyak rambut) | 80 | 3 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 319,970 | +16.5% |
| 10 | Minuman herba dan jamu (tongkat ali, kacip fatimah) | 80 | 3 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 52,790 | +13.0% |
| 11 | Serum bibir, lip tint dan set bibir | 79 | 4 | 3 | 5 | 3 | 4 | 4 | 190,980 | 0.0% |
| 12 | Paket pelangsing dan detoks (detoks lemon, serat, kopi pelangsing) | 79 | 4 | 2 | 5 | 3 | 4 | 5 | 75,940 | −3.7% |
| 13 | Deodoran, pencerah ketiak dan semburan badan | 77 | 4 | 4 | 4 | 3 | 5 | 3 | 112,600 | +7.7% |
| 14 | Kopi pracampuran berfungsi (kecantikan, protein, cendawan) | 77 | 4 | 3 | 4 | 3 | 5 | 4 | 88,540 | +1.2% |
| 15 | Stik serbuk elektrolit tanpa gula | 77 | 3 | 5 | 4 | 3 | 5 | 3 | 56,040 | +33.8% |
| 16 | Minuman kolagen untuk kecantikan dari dalam | 74 | 3 | 3 | 4 | 3 | 5 | 4 | 63,470 | +2.6% |
| 17 | Serbuk kesihatan usus, serat dan prebiotik | 74 | 4 | 3 | 4 | 3 | 4 | 4 | 105,270 | −2.4% |
| 18 | Anti-penuaan: retinol, peptida dan penjagaan mata | 72 | 3 | 5 | 3 | 3 | 4 | 4 | 95,640 | +17.9% |
| 19 | Stik jeli (kolagen, tenaga, serat) | 71 | 2 | 5 | 4 | 4 | 2 | 4 | t/b | t/b |
| 20 | Penjagaan kulit berjerawat dan liang roma | 69 | 2 | 4 | 3 | 3 | 5 | 4 | 21,610 | +10.5% |
*Jumlah purata carian bulanan bagi kluster kata kunci yang sepadan, Malaysia, Julai 2025 hingga Jun 2026: indeks relatif, bukan kiraan bilangan orang. Lorong 2, 3, 5 dan 9 menggabungkan dua kluster; H2 vs H1 bagi lorong ini ialah angka kluster terasnya. Stik jeli tiada kluster yang sepadan (t/b = tidak berkenaan). Markah ditetapkan pada 9 Oktober 2026.
Dua belas subkategori lain turut dinilai dan berada di bawah 69: penjagaan mulut (68), serbuk matcha dan latte teh (66), haruman rumah dan kereta (66), pad toner dan gel pengelupas (65), minuman kesihatan dos kecil (wellness shot) (63), solekan asas (62), minuman sarang burung (60), produk mandian bayi (60), topeng helaian dan hidrogel (59), serbuk sendi dan tulang (58), dandanan haiwan peliharaan (55) dan susu tumbuhan (43).
Kategori Carian Mana yang Sedang Berkembang di Malaysia?
Dalam kalangan kluster yang mempunyai sekurang-kurangnya 10,000 jumlah carian bulanan, format kesejahteraan menunjukkan kenaikan tahun ke tahun yang paling curam.
| Kluster kata kunci | Carian/bulan (jumlah) | Kata kunci | YoY | H2 vs H1 | CPC teratas (RM) |
|---|---|---|---|---|---|
| Minuman elektrolit, isotonik dan sukan | 56,040 | 1,940 | +553.8% | +33.8% | 2.48 |
| Kesihatan usus, probiotik dan serat | 105,270 | 1,613 | +429.5% | −2.4% | 2.24 |
| Protein, whey dan pemakanan sukan | 200,990 | 7,893 | +229.0% | +7.0% | 2.35 |
| Susu tumbuhan (oat, soya, badam) | 64,130 | 1,158 | +166.2% | −3.2% | 1.42 |
| Herba dan tradisional (tongkat ali, kacip fatimah, ginseng, halia) | 52,790 | 2,398 | +151.2% | +13.0% | 2.74 |
| Deodoran dan ketiak | 112,600 | 1,494 | +132.8% | +7.7% | 2.78 |
| Keguguran rambut, pertumbuhan rambut dan kulit kepala | 56,950 | 879 | +119.1% | +16.5% | 3.72 |
| Sendi dan tulang (glukosamina, kalsium) | 57,900 | 2,033 | +118.2% | +4.3% | 2.16 |
| Hidrasi dan sawar kulit (asid hialuronik, seramid, centella) | 40,650 | 2,374 | +59.0% | +21.6% | 4.39 |
| Minuman pelangsing dan detoks | 75,940 | 7,148 | −6.2% | −3.7% | 5.76 |
Sumber: Google Keyword Planner, Malaysia, Julai 2025 hingga Jun 2026; pengklusteran oleh ORIZI Group. Pelangsing dan detoks ialah satu-satunya kluster sebesar ini yang mencatat penurunan tahun ke tahun.
Kata kunci tunggal daripada kajian mendalam kami pada Oktober 2026 (tempoh yang sama) menunjukkan apa yang terkandung dalam kluster: “anti dandruff shampoo” 2,900 carian sebulan (+408% YoY), “hair growth oil” 590 (+125%), “rosemary oil for hair growth” 480 (+84%), “long lasting perfume” 880 (+83%), “protein shake” 2,400 (+21%) dan “bird nest drink” 1,300 (+30%). Tidak semua lorong dipacu carian: “whitening body lotion” mencatat 390 carian sebulan (−33%) walaupun pencerah kulit badan mendapat 5 daripada 5 bagi jualan platform.
Apa Maksud Markah Ini bagi Pemilik Jenama?
- Perfume mendapat 5 bagi permintaan, kepanasan platform, kebolehlaksanaan dan daya tarikan kepada pemilik jenama, tetapi 3 bagi ruang persaingan. Panduan kami tentang format EDP, EDT dan body mist (Bahasa Inggeris) membincangkan pilihan format.
- Pencerah kulit badan dipacu platform: ia mendapat 5 bagi kepanasan platform, manakala carian khusus pencerah kekal kecil (“whitening body lotion”: 390 sebulan). Artikel kami tentang mengapa produk pencerah kulit popular di Malaysia (Bahasa Inggeris) membincangkan sudut pengguna.
- Momentum penjagaan kulit tertumpu pada sawar kulit dan pemulihan: hidrasi dan sawar kulit (+21.6% H2 vs H1), anti-penuaan (+17.9%) dan pelembap (+15.5%) semuanya lebih banyak dicari pada Januari–Jun 2026 berbanding enam bulan sebelumnya.
- Penjagaan rambut gugur dan kulit kepala serta minuman herba ialah satu-satunya lorong 10 teratas yang mendapat 4 bagi ruang persaingan — kurang sesak, dengan carian yang meningkat. Lihat taklimat serum kulit kepala (Bahasa Inggeris) kami untuk pilihan formulasi.
- Format makanan menggabungkan permintaan tinggi (protein, kesihatan usus) dengan pertumbuhan paling curam (elektrolit, yang dibincangkan dalam laporan trend hidrasi (Bahasa Inggeris) kami). Paket pelangsing dan detoks mendapat 5 bagi jualan platform walaupun volum cariannya sedikit menurun.
Laluan pendaftaran berbeza mengikut lorong. Lorong kosmetik dinotifikasikan kepada NPRA di bawah Guidelines for Control of Cosmetic Products in Malaysia; lorong format makanan dihasilkan sebagai produk makanan, dan panduan kami tentang laluan pelancaran suplemen (Bahasa Inggeris) serta peraturan produk pelangsing (Bahasa Inggeris) menerangkan di mana garis sempadan ke pendaftaran MAL.
Pandangan ORIZI: Cara Kami Menggunakan Indeks Ini
Selepas pemarkahan, kami menyusun semula 20 teratas mengikut kesesuaian pengeluaran kami sendiri: 50% daripada markah indeks ditambah 50% daripada ruang persaingan, kemudahan pembuatan dan kelebihan ORIZI Group sendiri dalam lorong tersebut. Lima lorong mendahului untuk 2027: perfume (87.3), pencerah kulit badan (85.8), lorong serbuk pengurusan berat badan yang menggabungkan shake protein dan pengganti hidangan dengan paket pelangsing dan detoks (84.8), penjagaan rambut gugur dan kulit kepala (80.0) serta minuman herba dan jamu (80.0). Penjagaan kulit glass skin PDRN (79.2) disimpan sebagai simpanan.
Kesemua 20 lorong dibahagikan antara tiga kilang ORIZI Group: 12 lorong kosmetik dan penjagaan diri di Dr Orizi (M) Sdn. Bhd., lorong serbuk di D&O Nutraceutical Manufacturing Sdn. Bhd., dan format paket cecair di Nutrizens Wellness Sdn. Bhd. Banyak lorong kosmetik sudah tersedia dalam katalog Ready Formulas (Bahasa Inggeris) kami, yang menyumbang kepada markah F.
Batasan dan Cara Membaca Indeks Ini
- Jumlah carian adalah relatif: kata kunci yang hampir serupa berkongsi satu volum, dan perfume merangkumi banyak carian jenama pereka; gunakan volum untuk membandingkan lorong, bukan untuk menganggar saiz pasaran.
- Bukti platform ialah anggaran: angka TikTok Shop datang daripada analitik pihak ketiga, dan Shopee serta Lazada tidak menerbitkan kedudukan subkategori Malaysia.
- Pandangan pengilang: kebolehlaksanaan dan daya tarikan kepada pemilik jenama ialah penilaian ORIZI Group; kilang lain akan menilainya secara berbeza.
- Skop: suplemen dalam bentuk kapsul, tablet atau softgel yang memerlukan pendaftaran produk NPRA (MAL), dan peranti perubatan, tidak termasuk.
- Usia data: data carian berakhir pada Jun 2026; anggap indeks ini sebagai petunjuk sahaja apabila usianya melebihi tiga bulan.
Soalan Lazim
Produk kecantikan dan kesihatan apa yang trending di Malaysia untuk 2027?
Dalam indeks 2027 ORIZI Group, lorong dengan markah tertinggi ialah perfume (88/100), pencerah kulit badan (85), penjagaan kulit glass skin PDRN dan kolagen (85), pelembap dan gel sawar kulit (83) serta shake protein atau pengganti hidangan (83).
Minuman dan serbuk kesihatan apa yang semakin banyak dicari di Malaysia?
Minuman elektrolit mencatat pertumbuhan tertinggi, iaitu +553.8% tahun ke tahun dan +33.8% antara dua separuh tahun hingga Jun 2026. Carian probiotik dan kesihatan usus meningkat 429.5%, protein 229.0% dan minuman herba serta tradisional 151.2% tahun ke tahun.
Kenapa kategori yang berkembang pesat masih dapat markah rendah?
Kerana pertumbuhan carian hanyalah satu daripada enam ukuran. Carian susu tumbuhan meningkat 166.2% tahun ke tahun, tetapi lorong ini hanya mendapat 43/100: ia memerlukan pemprosesan khusus (kebolehlaksanaan 2/5), dikuasai oleh beberapa jenama (persaingan 2/5) dan isyarat platformnya lemah.
Bagaimana Indeks Trend ORIZI dikira?
Enam ukuran dinilai dari 1 hingga 5: permintaan carian, momentum, ruang persaingan, kebolehlaksanaan dan daya tarikan kepada pemilik jenama pada 15% setiap satu, dan kepanasan platform pada 25%. Jumlahnya ialah 20 × (0.25P + 0.15 × jumlah lima ukuran yang lain), dengan markah maksimum 100.
Boleh ke lancar produk dalam kategori ini dengan pesanan pertama yang kecil?
Bagi format kosmetik dan penjagaan diri yang layak, boleh: perintis Ready2Brand bermula 50 unit, sekitar RM3,000, dalam 1–2 minggu. Ready2Brand tidak termasuk suplemen dan peranti perubatan, jadi lorong format makanan disebut harga mengikut format melalui OEM.
Sumber & Rujukan
- Google Ads — Keyword Planner — volum carian Malaysia, perubahan tahun ke tahun, persaingan dan kos setiap klik (Julai 2025 hingga Jun 2026)
- NPRA — Guidelines for Control of Cosmetic Products in Malaysia — laluan notifikasi bagi produk kosmetik
- Buku kerja pemarkahan ORIZI Group, 9 Oktober 2026 — 32 subkategori, enam submarkah setiap satu, 43 kluster kata kunci (set data pihak pertama)
Sejarah kemas kini: 15 Oktober 2026 — Versi Bahasa Melayu diterbitkan (berdasarkan artikel bahasa Inggeris 12 Oktober 2026).
Memilih lorong produk untuk 2027? Layari kategori produk yang kami hasilkan, mulakan daripada formula sedia ada (Bahasa Inggeris), atau hantar senarai pendek untuk semakan kebolehlaksanaan.